PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=147262}

Pusty dom

Bin-jip
7,7 22 584
oceny
7,7 10 1 22584
7,9 11
ocen krytyków
Pusty dom
powrót do forum filmu Pusty dom

Drodzy widzowie,

Apel ten jest skierowany do publicznosci pragnacej rozpoczac przygode z kinem koreanskim lub do tych ktorzy mieli juz taka okazje i wystartowali z grubej rury filmem Kim Ki Duk'a.

Przegladajac katalog kina koreanskiego zauwazylem niepokojacy trend - filmy Kim Ki Duk'a to najczesciej ogladane filmy koreanskie wsrod polskiej publicznosci (po ilosci glosow). Odkladajac cala krytyke na bok... jego filmy to filmy trudne, nie dla kazdego. Stricte osobiscie mi nie przypadly do gustu - oprocz 1 czy 2 (w tym akurat Bin Jip) wiekszosc to niepokojaco chore pozycje, czego nie potrafie usprawiedliwic 'wartoscia artystyczno-filozoficzna'. Z racji ze jako istoty ludzkie swoje przewidywania czesto formulujemy na podstawie pierwszego wrazenia, zdaje sobie sprawe ze znaczna czesc publicznosci mogla sie do kinematografii koreanskiej zrazic wlasnie z powodu wspomnianego rezysera. Apel ten ma za zadanie przedstawic alternatywe do Kim Ki Duk'a. Alternatywe na poziomie. Alternatywe, ktora byc moze zacheci tych zrazonych do dania drugiej szansy wspanialej tworczosci 'Kraju Porannego Spokoju'.

Goraco zachecam rozpoczac od rezyserow wymienionych ponizej. W zestawieniu tym znajda sie takze filmy festiwalowe (tak, tak Kim Ki Duk to nie jedyny tworca ambitnego koreanskiego kina).

Joon-ho Bong
+ Zagadka Zbrodni / Memories of Murder
+ Potwor / The Host
+ Matka / Mother

Park Chan Wook
+ J.S.A. Joint Security Area
+ Trylogia Zemsty: Oldboy, Pani Zemsta, Pan Zemsta

Lee Chang Dong
+ Mietowy Cukierek / Peppermint Candy
+ Oasis
+ Sekretne Swiatlo / Milyang (opcjonalnie)

Jin Woon Kim
+ Dobry, Zly i Zakrecony / The Good, the Bad and the Weird
+ Slodko Gorzkie Zycie / Bittersweet Life

Tytuly wymienione powyzej mozna uznac za kino stosunkowo 'ambitne'. Kinematografia koreanska pelna tez jest melodramatow i komedii. Filmow bardziej rozrywkowych, latwiejszych w odbiorze (co wg mnie nie jest zadna wada):

+ Tidal Wave / Haeundae (komedia, film katastroficzny, wszystko razem)
+ Szczescie / Happiness (melodramat, wyciskacz lez)
+ Failan (melodramat, wyciskacz lez do potegi)
+ Moment to Remember (melodramat, wyciskacz lez do potegi poraz kolejny)
+ Siworae / Il Mare (melodramat?)
+ My Sassy Girl (komedia romantyczna?)

Itd itp... Kazdy znajdze cos dla siebie.

Goraco polecam!

ocenił(a) film na 9
Team_Korea

Ci którzy wystawiają szczególnie niskie oceny, pewnie nie za bardzo wiedzą jak się takie filmy ogląda, wieje nudą, nie ma krwi, zero akcji. Z kolei ci którzy podchodzą do filmu w sposób racjonalny, podobał mi się/nie podobał mi się bo... zapewne nie oceniają filmów, w tym przypadku koreańskich, na podstawie twórczości jednego reżysera. Żeby ściągnąć jakiś koreański film nie wystarczy wejść na peba i wyszukać pierwszy lepszy film akcji z lektorem z roku 2009, także większość filmwebowiczów wie po jakim gruncie stąpa. Ci pierwsi o których wspomniałem, z racji tego iż przeważają na fw, najgłośniej szczekają i bluźnią, także to ich komentarzy jest najwięcej i to oni potrafią ocenić cały kraj po obejrzeniu jednej produkcji z owego kraju się wywodzącej. Dla przykładu wystarczy wejść na pierwszy lepszy film rosyjski żeby zobaczyć jakie to ich filmy są chujowe i nudne, mimo że oglądali tylko jeden film produkcji rosyjskiej w swoim życiu, no ale to wcale im nie przeszkadza. Tak samo zapewne będą oceniać filmy koreańskie, japońskie, francuskie, polskie (bo przecież "my" nic dobrego nie nakręciliśmy), czy jakiekolwiek inne które nie są USA. A o ile któryś z nich tutaj trafi, to i tak nie przeczyta tego co napiszesz, bo za dużo.
Tak nawiasem, to wydaje mi się że najpopularniejszym filmem koreańskim jest oldboy.
Pozdrawiam .)

Dr_Miranda

Apel ten zamiescilem tutaj gdyz znam dosyc sporo osob (nawet nie zarejestrowanych na Filmwebie) ktore, po obejrzeniu filmow Kim Ki Duka usilowaly szukac odpowiedzi na Filmwebie. Jakby nie patrzec ale pierwszy wynik w jezyku polskim podawany przez Google w przypadku tak 'nieznajomych' filmow to Filmweb. Prawdopodobnie wiekszosc tych co obejrzeli skieruje swoje pierwsze kroki tutaj.

Tak swoja droga to nie zastanawialem sie w jaki sposob filmy koreanskie docieraja do ludzi w Polsce. Podejrzewalem ze nie beda to kanaly zupelnie 'legalne', z koniecznosci.

ocenił(a) film na 8
Team_Korea

Z filmów Kim Ki-duka jeszcze bardziej zachwycił mnie "Wiosna, lato, jesień,
zima... i wiosna", po prostu piękny obraz. Taka ciekawostka, że reżyser sam
występuje w tym filmie.

Ogólnie co do filmów koreańskich, to każdemu zaczynającemu z nimi przygodę,
radzę najpierw obejrzeć Trylogię Zemsty Park Chan-wooka. Można powiedzieć,
że to trochę bardziej komercyjny reżyser, a Oldboy, aż tak drastycznie nie
różni się od produkcji amerykańskich. To tak na początek, żeby trochę
zmienić podejście do kinematografii, bo nie tylko to co jest made in
Hollywood jest dobre :) W ogóle azjatyckie kino jest specyficzne, raczej
oszczędne w akcji i stawiające na przeżycia wewnętrzne bohaterów. Czerpiące
całymi garściami z tradycyjnego teatru japońskiego Kabuki. Dlatego przed
filmem trzeba się trochę nastawić na inne kino, niż to które oglądamy na co
dzień.

Ostatnio oglądałem japońską "Tokijską Sonatę" i nawet całkiem niezła.
trochę mniej metafizyczna niż "Pusty Dom", ale można obejrzeć.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
Team_Korea

Skorzystałem z listy, i jestem usatysfakcjonowany , dziękuję i pozdrawiam:)

Team_Korea

Dzięki za listę, skorzystam! Czas wrócić do filmów koreańskich, zaczęłam się nimi interesować a potem jakoś to wstrzymałam... jak ktoś wspomniał wyżej, też podejrzewam, że kino koreańskie jest znane w Polsce głównie z powodu Oldboya. Przynajmniej spotkałam wiele osób które ten film znają i bardzo wysoko oceniają, co oczywiście przekłada się na generalną opinię o kinie koreańskim, ale w tym przypadku jest to pozytyw. Nie wiem skąd ten Oldboy, ja osobiście zaczęłam od Pani Zemsty, której opis przy okazji premiery przeczytałam kiedyś w gazecie, a potem to poszło: Trylogia Zemsty, inne filmy Chan Wook Parka, inne filmy koreańskie... mają bardzo specyficzny klimat, nie każdemu przypadnie do gustu, ale ja uwielbiam koreański styl grania i koreańskie melodramaty, chociaż czasem mnie dobijają naiwnością (np. A moment to remember)! :-)

shinyuu

Heh, Moment to Remember ;D Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Team_Korea

Memoirs of Murder, Oldeuboi (co do pana zemsty to mi aż tak bardzo do gustu nie przypadł) czy My Sassy Girl (koreańska wersja, amerykańskiej nie dotykajcie nawet) to świetne filmy. Bin jip też dobry, ale faktycznie dość specyficzny.
Ja jeszcze z koreańskich filmów polecę np. A-jeo-ssi lub Akmareul boatda ze znanym nam Min-sik Choi'em z Oldeuboi'a.

pumpernikiel_2

Ajeossi, Akmareul Boatda... to klasa sama w sobie. Dolaczam sie do rekomendacji - to jedne z moich ulubionych pozycji Koreanskich! Pozdrawiam.

Team_Korea

Bardzo Dziękuje za tak długi wprowadzający komentarz. Co prawda ja jestem zaznajomiona z filmem azjatyckim, lubię ten specyficzny rodzaj opowiadania historii< a już szczególnie w książkach jest on niezwykle liryczny> Ale zawsze się ciesze jak spotykam się z zainteresowaniem aby pokazać ludziom który nie znają tych klimatów by poznali je w bardziej przychylny sposób. Szczególnie że, z mojego doświadczenia wiem, ludzie bardzo negatywnie podchodzą do filmów azjatyckich właśnie dla tego że ich pierwszy film był "za dziwny".
Bardzo skorzystałam z twojej porady! Dzięki!
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Team_Korea

No dobra, a jeżeli mnie ten film zachwycił (pierwszy koreański jaki oglądałam, azjatycki w ogóle prawie też) i bardzo dobrze zagrał na właściwych strunach, jednak boję się, że inne filmy azjatyckie są bardziej...niepokojące? W Pustym domu wszystko było uzasadnione, ale poziom niepokoju w moim przypadku jest bliski granicy wytrzymałości. Uważacie, że Oldboy jest mniej "dziwny"?... Chciałabym się przełamać, wiem, że dużo tracę ograniczając się do głównie europejskich produkcji, przecież fascynują mnie takie dziwności jakie Azjaci prezentują w jedyny w swoim rodzaju sposób, ale damn, przerażają mnie! Dodam, że taka dykcja jak w Pustym domu bardzo mi odpowiada. Chciałabym obejrzeć coś równie subtelnego i oryginalnego, ale nie manipulującego emocjami widza...

ocenił(a) film na 10
oksytocyna

ad. manipulacji uczuciami=mam na myśli zagrywki typowe dla horroru, poleciłeś sporo takich filmów które mają "straszyć", a ja takich nie chcę.

ocenił(a) film na 9
Team_Korea

dziekuje za liste, (pare juz mam oejrzanych moze dorzucilabym w podobnym klimacie: "I saw the devil") chyba poszłam troche w innym kierunku w ogladaniu filmów koreańskich, szczególnie ostatnio b mi sie podobał "pojedynek" (niesamowite sceny walki), "always" (film układanka), "penny pinchers" (taki życiowy), a co do pustego domu spokojny, wyważony ( podobna konwencja nic nie mówienia w amerykanskim "Drive") ^^

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones